Vítám čtenáře našeho blogu. V tomto příspěvku se zamýšlím nad rozvojem technologie a bezpečnosti v oblasti kryptoměn, umělé inteligence a ochraně dat.

Kryptoměny a smart kontrakty

Rozmach digitální měny Bitcoin vzbudil velký zájem o kryptoměny. Za poslední rok se hodnota 1 Bitcoinu vyhoupla na 19,000 USD. V době psaní tohoto příspěvku se drží pod hranicí 15.000 USD za Bitcoin.

Bitcoin je decentralizovaná sít, která kryptograficky chrání integritu transakcí a zajišťuje anonymitu svým uživatelům. Z tohoto pohledu bude zajímavé sledovat, jak budou kryptoměny odolávat náladám jednotlivých vlád. K obchodu už totiž nepotřebujete banku a stát nemá kontrolu nad peněžními prostředky. Například Severní Korea se s tím už nemaže a rovnou oznámila, že kryptoměny úplně zakáže.

Kromě rozvoje krypto-peněženek můžeme očekávat rozvoj „smart kontraktů“, které jsou stejně jako Bitcoin založeny na technologii blockchain.

Umělá inteligence

Vývoj umělé inteligence zaregistrujeme nejdříve v mobilních zařízeních. Google už dnes demonstruje strojový překlad téměř s lidským přízvukem. V hlasových povelech dokáže eliminovat nežádoucí hluk a z fotografie poznat výraz chlapce či odstranit abstraktní objekt jako je plot. Podívejte se na konferenci I/O 2017, kde Google prezentuje projekty umělé inteligence.

Aplikace umělé inteligence nezůstanou jen v telefonu, najdeme je postupně v našich televizích a domácích asistentech. Tato zařízení rozpoznají váš hlas, budou znát vaše návyky a získaná data pošlou k analýze do cloudu.

V podnikovém prostředí se začne umělá inteligence prosazovat v softwarových produktech pro analýzu hrozeb a malwaru.

Ochrana a zpracování dat

Firmy dnes mohou otestovat svoji obranu v „bug bounty“ programech, které zaměstnají etické hackery a penetrační testery za vás. Mezi oblíbené bug bounty poskytovatele na americkém kontinentě patří HackerOne a Bugcrowd. V našich končinách pak Hacktrophy, které nastartovalo svůj projekt loni v létě.

 

Z legislativního pohledu to v Evropě nevypadá vůbec dobře. Německo se snaží implementovat zadní vrátka pro šifrovaní dat a v květnu vstoupí v platnost EU směrnice GDPR na ochranu osobních údajů, takže tady máme dvojí metr.

Byznys s osobními daty roste. Facebook má měsíčně 2 biliony aktivních uživatelů a generuje zisk 10 bilionů dolarů za čtvrtletí (Q3/2017).  Každý den ukládá přes 350 milionů fotek a půjde to ještě dál. Facebook oznámil investici 1 bilionu dolarů do vlastní video služby.

S takovým rozpočtem a objemy už můžete dělat slušnou analytiku. Podívejte se na stránky kariéry, jaké odborníky na data hledá.

Závěr

Rok 2018 bude pro bezpečnost náročný, budeme sledovat aplikaci GDPR v praxi, zejména úniky dat a postupy úřadů. Naopak koncoví uživatelé budou nadále konzumovat obsah a mohou se těšit na technologické novinky.