V dnešním článku nainstalujeme Kali linux na Raspberry Pi3. Raspberry Pi  je jednočipový minipočítač s procesorem ARM, který strčíte do krabičky od mýdla. Pro Raspberry najdete řadu aplikací, od výuky programování až po mediální centrum a retro hraní.

Z pohledu hackingu je klíčové, že na tento typ procesoru lze nainstalovat Kali linux a používat jej v terénu při penetračních testech Wi-Fi sítí nebo při testování uvnitř organizace jako dropbox.

Hardware

Raspberry Pi 3B je jednoduchá deska s jednočipovým 64bit ARM procesorem (CPU/GPU) se 4 jádry na taktu 1.2GHz s pamětí 1GB RAM, která je sdílená s grafickým procesorem (GPU).

Na desce najdeme 100 Mbit Ethernet (RJ45), 4 USB porty a integrovaný modul wifi (802.11n) a Bluetooth 4.1. Jako úložiště slouží externí slot pro SD karty MicroSDHC s maximální kapacitou 32GB.

Zbývající konektory tvoří HDMI konektor pro audio/video výstup , 3.5mm kompozitní audio/video výstup a napájecí Micro USB (5V).  Ostatní hardwarové detaily najdete na Wiki.

V době psaní příspěvku existuje verze Raspberry Pi 3B+ s vylepšeným napájením, přetaktovaným procesorem na 1.4 GHz, podporou gigabitového Ethernetu s PoE a Bluetooth 4.2.

Instalace Kali linuxu

K instalaci Kali linuxu budeme potřebovat

  • Raspberry Pi3 s napájecím adaptérem,
  • SD kartu 32GB MicroSDHC, Class 10,
  • obraz Kali linuxu,
  • notebook se čtečkou SD karet,
  • HDMI monitor nebo televizor,
  • klávesnici a myš.

Stažení Kali obrazu

Kali linux nebudeme instalovat, ale nakopírujeme jeho připravený obraz pro SD kartu. Ze stránek kali.org se proklikáme na download sekci s ARM obrazy pro Raspberry Pi. Vybereme obraz pro modely Raspberry Pi 2 a 3 s velikostí 1.6GB.

Kopírování obrazu

Nyní si za pomocí čtečky paměťových karet a speciálního programu pro přenos obrazů přeneseme Kali obraz na SD kartu. Raspberry bude z obrazu po startu bootovat, aby to fungovalo, je potřeba přenést jeho přesnou bitovou kopii.

Pro kopírování obrazů existuje celá řada programů. Na platformě Windows můžeme zvolit WIn32DiskImager nebo Etcher.

Na linuxové platformě můžeme použít příkaz dd pro přímé čtení a zápis datových bloků nebo využít grafické nástroje pro práci s obrazy. Například linuxová distribuce Ubuntu po kliknutí na obraz sama nabídne pomocníka pro obnovu disku, který obraz nakopíruje na zvolené zařízení.

Buďte ostražití při volbě cílového zařízení, abyste si nepřepsali data na jiném disku. Vždy si raději zkontrolujte velikost a název zařízení, zda vše sedí a před operací proveďte zálohy. Stejné doporučení platí i pro práci s diskovými oddíly.

Práce s diskovými oddíly

Po úspěšném kopírování Kali obrazu provedeme ještě jeden volitelný krok. Stažený Kali obraz počítá s SD kartami o velikosti 8GB. V našem příkladě používáme 32 GB SD kartu. Pokud chceme využít zbývající kapacitu karty, budeme muset použít správce diskových oddílů a použitý oddíl zvětšit. Na linuxu použijeme program GParted, který zvládá zvětšit diskový oddíl se zachováním jeho dat.

První spuštění

Zasuneme do Raspberry Pi SD kartu, zapojíme HDMI výstup, klávesnici a myš. Po připojení síťového adaptéru se Raspberry Pi zapne a na obrazovce můžeme pozorovat, jak Kali linux bootuje.

Přihlásíme se pod administrativním účtem root s heslem toor.

Počáteční bezpečné nastavení

Než začneme Kali používat, provedeme ještě pár bezpečnostních nastavení.

Nejprve si změníme heslo pro administrátora příkazem passwd.

Dále nastavíme správnou časovou zónu a promažeme SSH klíče hostitelů, které zůstaly na SD kartě po zkopírování obrazu.

Závěr

V dnešním příspěvku jsme si ukázali, jak nainstalovat Kali linux na Raspberry Pi, abychom jej připravili na další hrátky. Pokud se vám článek líbil, nebo už Raspberry Pi používáte, napište nám na facebook a podělte se o vaše zkušenosti, co všechno s tímto hardwarem doma nebo v práci děláte. Budu se těšit na vaše komentáře a na odkazy na zajímavé projekty.

To je pro dnešek vše. Zvažujete-li cestu etického hackera od začátku, rád uvidím na hacking kurzech.