Použití

Dnes si ukážeme manuální metodu, jak detekovat, že je určitý počítač na síti živý, tzv. online. Tato informace se hodí síťovým administrátorům i etickým hackerům, protože řada síťových skenerů právě provádí nejdříve tuto detekci, tzv. host discovery, pokud chtějí sbírají další informace o systému. Pokročilejší detekce počítačů na síti si můžete vyzkoušet v našem SKP02 – skenování počítačů na síti.

Ping

Příkaz ping s parametrem IP adresy vysílá ICMP zprávu s dotazem echo Request a pokud tato zpráva dorazí na cílový počítač, odpoví ICMP zprávou echo reply. Síťový protokol ICMP není jediným protokolem, kterým lze detekci provádět, více informací lze získat v SKP01 – kali linux a protokoly TCP/IP.

Příkaz ping je dostupný v příkazové řádce téměř na všech platformách a použití parametrů se může mírně lišit. Náš příklad budeme cvičit na linuxu v prostředí shellu Bash, protože skriptování je zde relativně jednoduché.

Spustíme-li příkaz ping s IP adresou 127.0.0.1, což je vždy Váš lokální počítač. Nakonec stiskneme klávesu CTRL+C, protože jinak bychom vysílali ICMP zprávy do nekonečna.

Z výpisu jsou vidět odpovědi z cílového počítače (řádky s atributy ttl a time). Na konci příkaz ping přiložil statistiku odeslaných a přijatých paketů. Z výpisu vidíme, že počítač 127.0.0.1 odpovídá na naše dotazy a je online. Pokud bychom chtěli ping naskriptovat a systematicky používat, musíme se zanořit do nápovědy příkazu ping (man ping) a najít parametr omezující počet opakování (-c) a parametr omezující dobu čekání na odpověd (-w). Vyzkoušíme hned tyto parametry.

Z výpisu vidíme, že příkaz ping odeslal pouze jeden ICMP dotaz, oznámil, že dostal odpověd od cílového počítače a ukončil se.

Skript host-discovery.sh

Všechny získané vědomosti vložíme do skriptu, abychom mohli volání opakovat bez specifikace parametrů.

Soubor uložíme pod názvem host-discovery.sh a přidělíme mu práva ke spuštění příkazem chmod.

Testujeme skript

Můžeme vyzkoušíme pár příkladů ze světa.

Závěr

Uvedený příklad skriptu začne být zajímavý v případě, pokud jej doplníte o funkcionalitu překladu doménového jména nebo rozšíříte dotazování na celou adresu sítě.

To je pro dnešek vše. Zvažujete-li cestu etického hackera od začátku, rád uvidím na hacking kurzech.