Hacking facebook účtu

Dnes se podíváme na nejčastější útoky, které hrozí vašemu Facebooku účtu. Protože většina uživatelů přistupuje k této službě z mobilního zařízení, zaměříme se na přístup k Facebooku (FB) z mobilu. Přístup z mobilu Mobilní verze Facebooku používá k přihlášení tokeny, aby uživatel nemusel pokaždé zadávat svoje heslo. Tyto tokeny mají platnost 60 dní s možností…

Dva úspěšné útoky 2017

Pokud jste IT administrátoři nebo podnikatelé, měli byste zbystřit a podívat se na dva úspěšné útoky roku 2017 – únik dat ze služby Uber a zvýšený výskyt ransomwaru. Úniky dat ve velkém V listopadu vyšlo najevo, že došlo k masivnímu úniku dat ve společnosti Uber.  Uniklo celkem 57 milionů uživatelských účtů spolu se jmény, emaily…

Brute force – útok na hesla hrubou silou

V dnešním příspěvku si vysvětlíme, co je to útok na heslo hrubou silou. Demonstraci útoku provedeme na starší verzi WordPressu s úmyslně slabým heslem do administrace. Tento článek má za cíl ukázat, že jednoduchá hesla jsou hřebíčkem do rakve každé aplikace. Upozorňujeme, že záměr článku je čistě edukační a tímto vás odrazujeme od podobných pokusů…

Šifry, kódy a hashovací funkce (1.část)

Příspěvek volně navazuje na předchozí díly útoků na hesla, často se totiž setkáme s obrazy hesel, které vznikly za pomocí hashovacích funkce nebo šifry. V tomto příspěvku se seznámíme s terminologií a hashovacími funkcemi MD5 a SHA-1. Základní pojmy Šifra Šifra je kryptografický algoritmus, který vezme prostý text a převede jej na nečitelný šifrovaný text. …

Dostupné slovníky s hesly

V minulém příspěvku Úvod do hádání hesel jsme rozlišovali uživatelské, aplikační a systémové účty. Dnes prozkoumáme jejich dostupné slovníky. Slovníky uživatelských hesel Slovníky s hesly uživatelů vycházejí z historických dat nejčetnějších hesel nebo se jedná o slovníky zaměřené na jazyk, profesi, žánr a další oblasti. Projekt OWASP SecLists agreguje různé slovníky, které jsou užitečné při…

Generujeme slovník nástrojem Crunch

V minulém příspěvku jsme prošli úvodem do hádání hesel, dnes se budeme zabývat konstrukcí slovníku použitím nástroje Crunch. Crunch Nástroj Crunch generuje slovníky na základě určené abecedy a délky slov. Crunch nalezneme předinstalovaný v linuxové distribuci Kali nebo si jej můžete stáhnout na jeho domovské stránce (Crunch). V době psaní tohoto příspěvku je Crunch dostupný…

Úvod do hádání hesel

Hesla a uživatelské účty používáme denně ke své autentizaci a identifikaci do různých aplikací. Než se pustíme do popisu jednotlivých útoků, podívejme se nejdříve, jak aplikace obecně řídí přístup ke svým prostředkům, jaké typy účtů můžeme v aplikacích najít a co je to politika hesel. Řízení přístupu a důvěrnost dat Správné úživatelské jméno a heslo…