Vítám čtenáře seriálu o hackingu mobilních aplikací na platformě Android. V minulém díle jsme se věnovali architektuře, dnes se zaměříme na instalaci a konfiguraci Android Studia, seznámíme se s manažerem virtuálních zařízení a v telefonu aktivujeme volbu pro vývojáře.

Android Studio

Android Studio je vývojové prostředí pro programátory mobilních aplikací. Součástí této instalace je balíček platformových nástrojů Android SDK Platform-Tools, kde najdeme emulátor Androidu včetně nástroje pro komunikaci – Android Debug Bridge (ADB).

Instalace

Celá instalace Android Studia je dobře zdokumentovaná a nechybí instruktážní video. Instalátory najdete pro operační systémy Windows, Linux i Mac. Instalace zabere asi 2 GB místa na disku, ale raději si vyhraďte kolem 20GB, protože budeme později vytvářet virtuální Android zařízení (AVD) s různými verzemi.

Proměnné prostředí

Po instalaci nakonfigurujeme proměnné prostředí pro domovský adresář SDK instalace a nastavíme cesty k jeho nástrojům, které budeme často volat z příkazové řádky.

Na linuxu může nastavení proměnných prostředí vypadat takto.

První spuštění

Ve Windows stačí spustit Android Studio pomocí zástupce na ploše nebo ze Start nabídky.

V Linuxu se přepneme do instalačního adresáře Android Studia a v podadresáři bin najdeme startovací skript studio.sh.

Nastavení SDK

Po spuštění Studia ověříme nastavení Android SDK, které nabízí ke stažení obrazy s různými verzemi operačního systému Android.

V hlavním menu Android Studia zvolíme položky File ->Settings. Na následující obrazovce „Settings“ vybere skupinu nastavení System Settings. Zde se již proklikáme k nastavení Android SDK.

Dále se ujistíme, že na druhé záložce máme nainstalován Android Emulátor.

Nyní se můžeme seznámit s manažerem pro správu virtuálních zařízení.

Správce virtuálních zařízení (AVD)

Správce virtuálních zařízení má ve Studiu grafickou nástavbu. Tohoto manažera najdeme v liště vpravo se symbolem robota s mobilem. Pokud lištu nevidíte, založte si ve Studiu první projekt.

Vytvoření nového zařízení pomocí AVD je intuitivní, připravil jsem si pro vás dvě konfigurace: zařízení s produkčním a „rootnutým“ obrazem operačního systému Android.

Obraz s produkčním buildem

První uvedená konfigurace emuluje Nexus 5X. Zařízení poběží s obrazem Androidu 8.1 Oreo na procesoru Intel x86.

Všimněte si sloupce „Play Store“. Pokud je zde symbol šipky, tak se jedná o produkční „build“ s předinstalovanou aplikací Google Play.

Produkční „buildy“ jsou z pohledu softwaru velmi podobné tomu, co naleznete ve skutečných telefonech. Největším omezením produkčních obrazů je bezpečnostní ochrana, která brání „rootnutí“ telefonu.

Rootnutý obraz

Druhá konfigurace Nexus 6P má stejné hardwarové parametry, odlišuje se pouze obrazem operačního systému. Ve sloupci Play Store chybí symbol šipky a jedná se o „rootnutý“ systém.

Google API

Google API je aplikační rozhraní pro vývojáře mobilních aplikací, které integruje Androida s Google službami. Pokud byste si vybrali obraz s operačním systémem Android bez Google API, nemohli byste později využívat například služby Google Play, Google Maps nebo získávat notifikace přes cloud.

Akční ikony

V posledním sloupci najdete akční ikony pro spuštění a úpravu konfigurace zařízení.

Pomocí první „play“ šipky spustíme virtuální zařízení s konfigurací Nexus 6P a zkontrolujeme, zda má telefon aktivovanou volbu pro vývojáře.

Nastavení telefonu pro vývojáře

Pro správnou funkcionalitu s SDK nástroji potřebujeme v nastavení telefonu aktivovat volbu pro vývojáře (Developer Options).

Aktivace této volby se může mírně lišit podle verze syst0mu a výrobce hardwarového zařízení (přes ADB můžete připojit i fyzický telefon).

V zásadě se stačí proklikat do nastavení telefonu/systému a najít položku s informací o „buildu telefonu“ a sedmkrát ji proklikat. V nastavení telefonu se objeví nová menu položku „Developer Options“, jak ukazuje následující obrázek.

Závěr

Připravili jsem si prostředí pro emulaci Android zařízení a v dalším díle se zaměříme na nástroj ADB, pomocí kterého se přípojíme k emulátoru.

Pokud vás článek zaujal, diskutujte na našem facebooku a podělte se o svoje zkušenosti s používáním Android Studia, emulátoru Androidů a jeho alternativ. Budu se těšit na vaše reakce.

To je pro dnešek vše. Zvažujete-li cestu etického hackera od začátku, rád uvidím na hacking kurzech.